Jaka domena lepsza .pl czy .com?

Prawdą jest, że odpowiedni dobór domeny zwiększa rozpoznawalność i popularność twojej strony internetowej. W końcu twoja domena internetowa, to pierwszy punkt styku twojej firmy czy organizacji z użytkownikiem. Na podstawie adresu, klient może wyciągnąć wnioski o tym jaką prowadzisz firmę. Przykładowo strona oprogramowanie.pl będzie znacznie bardziej atrakcyjna niż adres typu oprogramowanie.stronka.net.pl
Im prostsza i bardziej chwytliwa domena tym większe zaufanie wzbudzasz wśród swoich potencjalnych klientów i użytkowników. Dobrze dobrany adres składa się z dwóch elementów:
- Domeny - może to być nazwa twojej firmy, organizacji, marki czy produktu. Firmy decydują się również na zakup domen generycznych, czyli takich, które wykorzystują proste frazy i słowa opisujące przedmiot lub czynność powiązana z działalnością (apteki.pl, samochody.pl, oprogramowanie.net itp.)
- Domeny najwyższego poziom - czyli końcówki adresu, najbardziej pożądanymi w Polsce są .pl i .com. Wybór właściwej zależy od tego, do kogo kierujemy naszą witrynę. Jeżeli prowadzimy usługi na terenie kraju to bezpieczniej jest wybrać końcówkę .pl. W wielu przypadkach może ona również okazać się o wiele tańsza, ponieważ końcówka .com pożądana jest na całym świecie, przez co pula dostępnych domen jest znacznie mniejsza.
Inne atrakcyjne domeny najwyższego poziomu
Najpopularniejsze komercyjne domeny najwyższego poziomu dla większości użytkowników internetu to:
- .com - najpopularniejsza końcówka domeny, wszystkie firmy i organizacje o zasięgu międzynarodowym wybierają ją jako główną domenę najwyższego poziomu dla swoich witryn
- .pl - domena krajowa oznaczająca stronę internetową z Polski
- .eu - domena oznaczająca stronę internetową z terenów Unii Europejskiej
- .org - domena przeznaczona dla organizacji
- .net - domena z początku przeznaczona dla firm świadczących usługi związane z dostępem do internetu. Dzisiaj jest wykorzystywana jako tańczy zamiennik domen .com i krajowych
Idzie jednak nowe i co raz więcej podmiotów wybiera niestandardowe domeny, których ilość ciągle rośnie. Dzisiaj każdy może kupić domenę .meme, czy .porn. Lista domen gTDL (generic Top Level Domains) czyli generycznych domen najwyższego poziomu zawiera setki pozycji. Znając jednak upodobania typowego polskiego użytkownika internetu powinniśmy być ostrożni z ich wykorzystaniem.
Ciekawym pomysłem na zakup chwytliwej, dostępnej i taniej domeny jest próba stworzenia gry słów, tworząc jedno słowo z domeny połączonej z domeną najniższego poziomu. Przykładem z życia wziętym może być adres youtu.be – jest to prawdziwa domena prowadząca na strony Youtube.com a składa się ona z domeny youtu i domeny najwyższego poziomu .be oznaczającą stronę internetową w Belgii. Inne ciekawe przykłady to: flic.kr, blo.gs, bi.ng, instagr.am, del.iciou.us czy ne.ws.
Gdzie i jak kupić domenę internetową?
W polskim internecie znajdziemy wiele firm oferujących usługi zakupu i rejestracji domen. W cal.pl można zarejestrować dowolną gTLD, nawet jeżeli nie znajduje się ona na liście to po indywidualnym kontakcie z przedstawicielami firmy, możemy nabyć nawet najrzadsza i najdziwniejsza domenę w atrakcyjnej cenie.
Warto nawiązać współpracę z cal.pl, ponieważ są oni oficjalnymi NASK (Narodowe Akademickie Sieci Komputerowe) – polskiego organu nadzorującego rejestrację domen w Polsce oraz EURid – ich odpowiednika na skalę europejską (domena .eu).
Kupując domenę w CAL.pl otrzymujesz pełną możliwość edycji DMS domeny pod kątem wpisów serwerów nazw oraz wpisów A, CNAME, MX i TXT. Każda domena może zostać za darmo zaparkowana na serwerach CAL.pl. Z poziomu panelu konfiguracyjnego dla domen można stworzyć automatyczne przekierowanie na dowolny inny adres za pomocą rekordu A w konfiguracji DMS lub przekierowania - iframe i 301.
Sprawdź wyszukiwarkę domen i sprawdź czy domena, której szukasz jest dostępna. W przypadku domen niestandardowych kontaktuj się bezpośrednio z biurem obsługi klienta CAL.pl za pomocą wiadomości e-mail lub połączenia telefonicznego.