Jak nie utracić swojej domeny?

Wybranie właściwej nazwy oraz rozszerzenia to pierwszy krok do założenia strony internetowej. Istnieje kilka istotnych kwestii, które musisz wiedzieć o domenie. Jak mieć kontrolę nad swoją domeną? Na czym polega skuteczna ochrona i jak jej nie stracić?
Konsekwencje utraty domeny
Utrata domeny to automatyczna strata dostępu do skrzynek mailowych, a strona internetowa przestanie się wyświetlać. W przypadku firm jest to prawdziwy dramat. Sytuacja wpłynie negatywnie na kontakt z klientami i mocno zachwieje płynnością finansową biznesu. Ponadto, konkurencja może wykorzystać fakt, że nie jesteś już właścicielem danej domeny. Ma pełne prawo przejąć ją. Klienci znający adres Twojej strony mogą nie zauważyć, że nie należy już do Ciebie i zamówią usługi w innej firmie.
Cykl życia domeny
Kwestię, którą powinniśmy poruszyć w związku z bezpieczeństwem domeny jest cykl życia domeny. Rozpoczyna się on od momentu rejestracji na wybrany okres abonamentowy, a kończy się powrotem do puli wolnych domen. Omówimy cykl życia domeny na podstawie rozszerzenia domeny .pl
Dokonując rejestracji adresu z rozszerzeniem .pl powinniśmy jak najszybciej sfinalizować transakcję, ponieważ inny klient zainteresowany tą samą domeną, może wykonać zamówienie pierwszy. O rejestracji decyduje dana płatności. W myśl zasady – kto pierwszy ten lepszy.
Po dokonaniu odpowiednich opłat rejestracyjnych domena zmienia status na zarejestrowaną. Gdy Twój okres abonamentowy minie, a nie dokonałeś odnowienia rozszerzenia – domena wygasa. Znajduje się w kwarantannie, która dla końcówek .pl trwa 30 dni. Oznacza to, że Twoja witryna nie jest dostępna, ale też nie jest dostępna do rejestracji dla innych osób. Na tym etapie możesz jeszcze odnowić swoją domenę. W przypadku gdy okres kwarantanny minie, czyli w 31 dniu od momentu wygaśnięcia, domena staje się ogólnodostępna i trafia do puli wolnych domen i może być zarejestrowana przez każdego.
Warto nadmienić, że okres kwarantanny różni się w przypadku innych domen. Wygląda to następująco:
- .eu - 40 dni
- nowe i globalne - (.com, .net, .biz, .org, .info, itd.) – 80 dni ( etapy kwarantanny – mogą obowiązywać dodatkowe opłaty)
- domeny narodowe - mają różny okres wygaśnięcia.
Wracając do tematu głównego…
Bądź właścicielem domeny
Zadbaj o to, byś to Ty dokonał rejestracji rozszerzenia na swoje dane. Jeśli stronę internetową wykonuje Ci webmaster, nie gódź się, aby dokonał on zamówienia na siebie. Wtedy to on ma pełne prawo do domeny. W przyszłości może odmówić Ci do niej dostępu lub nie zgodzić się na cesję.
Jeśli już domena jest zarejestrowana na firmę zewnętrzną lub współpracownika doprowadź do jej cesji lub transferu. Cesję dokonasz w naszym Centrum Klienta, a jeśli chcesz zmienić obecnego operatora i wybierasz nas, transfer zlecisz tutaj.
Aktualne dane
Podczas rejestracji domeny podaj aktualny i używany numer telefonu oraz adres e-mail. Jeśli w okresie abonamentowym zmieniłeś swoje dane, należy je zaktualizować na ważne. Dzięki temu Twój operator powiadomi Cię o kończącym się terminie aktywnej domeny i nie będziesz narażony na stres i utratę adresu internetowego.
Pamiętaj o przedłużaniu domeny
Posiadając domenę, pamiętaj o terminowym przedłużaniu jej. Każda domena jest rejestrowana na określony czas. Jeśli nie zostanie dokonana opłata odnawiająca ważność, rozszerzenie trafia do puli wolnych domen i może być zarejestrowana przez każdą osobę. W przypadku niektórych domen za przywrócenie domeny z okresu kwarantanny mogą zostać naliczone dodatkowe koszty. Takich sytuacji można uniknąć dokonując odnowienia wcześniej.
Włącz .pl Registry Lock
Dla każdej zakupionej domeny .pl możesz aktywować usługę .pl Registry Lock i zabezpieczyć ją przed utratą. Zapewnia dodatkową ochronę z poziomu rejestru m.in. blokuje zmianę abonenta oraz jego danych. O dokładnym działaniu przeczytasz tutaj. W cal.pl usługę możesz włączyć w Centrum Klienta lub kontaktując się z nami drogą mailową kontakt@cal.pl.
Uważnie czytaj maile
Otrzymałeś wiadomość o nagłym problemie z Twoją domeną lub kończącym się okresie abonamentowym? Sprawdź dokładnie czy rzeczywiście adresatem maila jest osoba reprezentująca operatora, u którego rejestrowałeś domenę. To dotyczy także przychodzących połączeń telefonicznych. Możliwe, że padłeś ofiara phishingu. Zanim wykonasz jakikolwiek ruch, skontaktuj się niezwłocznie z daną firmą. Otrzymasz informację, czy rzeczywiście wysłali do Ciebie maila. Pochopnie klikając w otrzymany link, możesz narazić siebie na utratę domeny lub nieświadomie kupisz nową.