2018-11-22 5 minut czytania

Domeny – jak na nich zarobić

Zdjęcie do artykułu

Domena internetowa potrafi być niesamowicie cenną rzeczą w świecie marketingu internetowego. Musisz koniecznie wiedzieć, w którym miejscu kupić dobrą domenę bez pośredników i za niską cenę. W tym artykule dowiesz się jak kupować domeny, czy da się przechwytywać domeny i jak handel domenami może okazać się bardzo dochodowym zajęciem.

Jaka jest wartość domeny internetowej?

Wyjątkowo chwytliwa domena internetowa może kosztować krocie. Ekstremalnym przypadkiem może być domena sex.com, która została sprzedana za bagatela 13 milionów dolarów. Do jeszcze bardziej ekstremalnych przykładów należą kolejno CreditCards.com, sprzedana za prawie 27 milionów dolarów i Plasticsurgeons.com za 18 milionów.

Na polskim podwórku również znajdziemy ciekawe przykłady:

  • Orange.pl - domenę wykorzystywaną przez znanego międzynarodowego operatora komórkowego odsprzedano obecnemu właścicielowi za kwot pół miliona złotych
  • Plus.pl - identyczna historia jak powyżej, a kwota mniejsza, lecz równie imponująca. Polski operator sieci komórkowej PLUS GSM (Polkomtel), odkupił domenę plus.pl od poprzedniego właściciela za kwotę ćwierć miliona złotych.
  • Sport.pl - Agora SA, właściciel Gazety Wyborczej i portalu Gazeta.pl zapłaciła dwieście tysięcy złotych za domenę, która obecnie przypisana jest do jednego z największy portali o sporcie.

W polskim Internecie transakcji tego typu, gdzie odsprzedawano domeny za kwoty powyżej 100 tysięcy złotych jest znacznie więcej. Ostatnio równie dużym zainteresowaniem jak .pl, cieszy się rozszerzenie.eu. Osoby, które przewidziały taki trend, w odpowiednim momencie wykupiły potencjalnie wartościowe domeny i już zdążyły je sprzedać lub wciąż wyczekują na odpowiednią ofertę.

Jak kupować domeny i kim jest domainer?

Domaining polega na zarabianiu na sprzedaży popularnych nazw domen. Wydaje się proste, jednak wcale takie nie jest. Pracę domainer można porównać do pracy maklera giełdowego. Należy podejmować trafne i szybie decyzje, ponieważ rynek potrafi zmieniać się z dnia na dzień, a ilość wolnych wartościowych domen jest niewielka.

Domainer poszukuje w przeglądarce potencjalnych adresów stron, które mogłyby mieć dużą wartość. Większość z nich jest zajęta i doskonale pilnowana, aby nie wygasła. Jednak wytrwały domainer jest w stanie znaleźć nieużywaną domenę premium lub domenę, której właścicielstwo wygasa i wkrótce będzie możliwa do zakupu.

Kupując domenę musi jednak wykazać się rozsądkiem, ponieważ może się okazać, że nikt nie będzie chciał odkupić od niego zakupionej domeny, a zainwestowane pieniądze przepadną. Pamiętajmy również, że zakup domeny nie jest jedynym kosztem. Należy liczyć się również z opłatami przedłużeniowymi, które w przypadku posiadania dużej ilości niesprzedanych domen mogą okazać się bardzo wysokie. Istnieje możliwość transferu domeny pomiędzy operatorami, aby zaoszczędzić na opłatach i zawsze korzystać z aktualnie najtańszej oferty utrzymania domeny.

Co to cybersquatting i typosquatitng?

Cybersquatting to nielegalna praktyka, która polega na wykupowaniu domen objętych ochroną zastrzeżonych znaków towarowych. Działalność taka najczęściej wykonywana jest przez początkujących domainerów i niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Osoby te omamione wizją dużych pieniędzy wchodzą w posiadanie domeny z nazwą zastrzeżonego znaku towarowego. W rzeczywistości okazuje się, że potencjalny biznes kończy się sprawą sądową i stratą zainwestowanych środków. Zawodowi domainerzy nie popierają cybersquattingu.

Typosquatitng to druga nieuczciwa forma domainingu. Polega ona na rejestrowaniu domen internetowych, które do złudzenia przypominają nazwy znanych domen, ale różnią się drobnymi błędami w pisowni (ang. Typo). Tutaj interes polega na próbie wymuszenia na właścicielu oryginalnej domeny, zakupu domeny o podobnie brzmiącej nazwie.

Tu również działa prawo znaków towarowych i konsekwencje są identyczne. W sieci można przeczytać o firmach takich jak Lego, która wydała już ponad pół miliona dolarów na ponad 309 dysput UDRP mających na celu wyeliminowanie domen typosquattingowych.

Ikona Skopiowano link do schowka
Klienci cal.pl AGORA
Klienci cal.pl CONSDATA
Klienci cal.pl Lazienka Plus
Klienci cal.pl Uniwersytet Szczecinski
Klienci cal.pl ZUT
Klienci cal.pl Koleje Wielkopolskie
Klienci cal.pl Koral Lody
Tło dla domen
...więcej niż hosting_