Facebook Pixel
Bezpieczeństwo 2020-02-14 3 minuty czytania

Jak stworzyć silne hasło?

Zdjęcie do artykułu

W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada wiele kont do spraw prywatnych. Posiadamy portale społecznościowe, kilka skrzynek e-mail, konta do sklepów internetowych, dostęp do bankowości internetowej, prywatna galeria zdjęć – w każdym miejscu zamieszczone są nasze dane osobowe. Włamanie przez niepowołane osoby może skutkować bardzo złymi konsekwencjami, także wysokimi kosztami. Jak odpowiednio zabezpieczyć się przed takimi okolicznościami? Jak zatem stworzyć silne i bezpieczne hasło? Mamy dla Was kila bardzo ważnych rad.


 1. Długość hasła

  Minimalna długość hasła wynosi 8 znaków. Nie warto ograniczać się do minimum. Im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać przez człowieka czy maszynę. To pierwszy krok do podniesienia poziomu bezpieczeństwa


 2. Unikalne hasło

  Mamy do dyspozycji duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. $, ^, &, #). Daje to ogromne możliwości stworzenia wyjątkowej kombinacji hasła. Użytkownicy zwykle tworzą wyrażenia podobne do „notatnik123”. Nie jest to odpowiednio silne hasło i zostanie łatwo złamane. Lepiej zastosować naprzemienne łączenie liter, liczb i znaków specjalnych, przykładowo „M9O^f2A*t!nLi7K54”. Bardziej skomplikowane hasło wzmacnia siłę i bezpieczeństwo do dostępu konta. Nie tworzy też żadnego słowa istniejącego w rzeczywistości. Będziesz bardziej pewny, że nie zostanie ono odkryte.


 3. Nie używaj jednego hasła do kilku kont

  Gdy niepowołana osoba odgadnie Twoje hasło do serwisu społecznościowego, to momentalnie będzie miała dostęp do Twojej poczty, bank i konta firmowego. To bardzo ważne. Dzięki podstawowej zasadzie już na starcie zwiększasz bezpieczeństwo.


 4. Nie twórz hasła związanego z Tobą

  Hasło nie może być powiązane z użytkownikiem. A więc data urodzin Twoja lub kogoś bliskiego, imienia zwierzaka, tytuł ulubionego filmu czy nazwa ulubionego dania. Jeśli ktoś posiada dużą wiedzę o Tobie, to bardzo łatwo będzie takiej osobie złamać Twoje hasło. Często się zdarza, że cyberprzestępstwa dokonują ludzie z najbliższego otoczenia z powodu zemsty lub zazdrości. Ponownie należy zaznaczyć, że skomplikowane hasło sprawi, że taka osoba ma niewielką szansę na jego złamanie.


 5. Generatory haseł

  Masz kłopot z wymyśleniem hasła? To nie problem! Możesz skorzystać z generatorów haseł. W Internecie istnieją darmowe, jak i płatne np. www.1password.com. Na stronie takiego oprogramowania znajdziesz formularz, na którym sam określisz długość hasła, rodzaje znaków oraz wprowadzisz własne znaki, jakie hasło może/musi zawierać. Jest też opcja wygenerowania jednego lub kilkunastu haseł za jednym przyciskiem. Wiele funkcji pozwoli Ci stworzyć dobre i oryginalne hasło.


 6. Bezpieczne hasło w bezpiecznym miejscu

  Kiedy posiadasz już odpowiednio bezpieczne hasła, to należy zastanowić się, jak je uchronić przed nieodpowiednimi osobami. Istnieją ludzie, którzy potrafią zapamiętać nawet najbardziej skomplikowane kombinacje. Inna grupa osób do każdego wyrażenia układa historyjkę , na podstawie zamieszczonych znaków. Hasła można również zapisywać na kartkach lub w notatniku. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać dane w bezpiecznym miejscu, gdzie niepowołane osoby nie mają dostępu. Haseł nie należy zapisywać w pliku .txt. na dysku komputera. O wiele lepszym sposobem jest zaszyfrowany plik na urządzeniu albo menadżer haseł. Sposób przechowywania jest osobistą decyzją każdego użytkownika. Wszystko zależy od preferencji i wygody. Najważniejsze, by dane były bezpieczne.

Ikona Skopiowano link do schowka
Klienci cal.pl AGORA
Klienci cal.pl CONSDATA
Klienci cal.pl Lazienka Plus
Klienci cal.pl Uniwersytet Szczecinski
Klienci cal.pl ZUT
Klienci cal.pl Koleje Wielkopolskie
Klienci cal.pl Koral Lody
Tło dla domen
...więcej niż hosting_