Hosting 2018-10-31 5 minut czytania

Co to jest hosting WWW, hosting dedykowany i cloud hosting?

Zdjęcie do artykułu

Żyjemy w czasach, gdzie nie wyobrażamy sobie, aby jakaś firma czy organizacja nie posiadała strony internetowej. Aby jednak strona internetowa pojawiła się w internecie, musi ona zostać umieszczona na serwerze WWW. W tym artykule zastanowimy się czym różnią formy hostingu stron i kiedy należy się na nie zdecydować.

Usługa taka nazywa się hostingiem i w zależności od potrzeb może to być zwykły hosting WWW, hosting dedykowany, hosting VPS lub cloud hosting. To, jaki rodzaj hostingu należy wybrać, zależy w stu procentach od wymagań Klienta.


Czym jest klasyczny hosting współdzielony?

Jeżeli jest to Twoja pierwsza strona internetowa lub kolejna, ale nie jest zbyt wymagająca to należy wykupić najtańszą opcję hostingu jaką jest hosting współdzielony. Większość witryn znajdujących się w Internecie posiada właśnie taką usługę.

Hosting współdzielony polega na trzymaniu wszystkich plików naszej strony internetowej na serwerze hostingowym i wysyłaniu ich na żądanie do komputera osoby odwiedzającej stronę. Serwer taki obsługuje jednocześnie nawet kilkuset klientów, przez co w momencie dużego obłożenia, może się okazać, że strony internetowe ładują się wolniej niż zwykle lub wcale.

Aby ograniczyć tego rodzaju sytuacje, na konta na serwerach hostingu współdzielonego nakłada się limity, zadaniem których jest ograniczenie obciążania serwera na niekorzyść innych klientów.

Najczęstsze ograniczenia, które nadkładane są na konto to pojemność serwera (ile danych można przechowywać na serwerze) oraz transfer miesięczny (ile danych może zostać wysłanych przez serwer do internetu). W branży utarło się, że zawsze, kiedy ktoś mówi o hostingu bez określenia jego rodzaju, ma na myśli hosting współdzielony.


Czym jest hosting VPS?

VPS to skrót od Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny, mianem tym określa się maszyny wirtualne służące do hostowania prywatnych serwerów WWW, oprogramowania i usług pomocniczych. Jest to krok pomiędzy hostingiem współdzielonym, a hostingiem dedykowanym.

VPS z oferty cal.pl posiada przede wszystkim znacznie lepsze limity związane z dwoma najważniejszymi parametrami, które wpływają na poprawne działanie stron WWW. Są to kolejno – maksymalna ilość pamięci ram na jeden proces oraz łączna dostępna ilość pamięci RAM. Właśnie od tych dwóch parametrów zależy jak mocno można rozbudować naszą stronę internetową.

VPS posiada również mniej ograniczeń technicznych niż zwykły hosting współdzielony. Zatrudniona przez nas firma IT może dowolnie zmienić jego konfigurację, tak, aby jak najlepiej nadawał się on pod potrzeby obecnego projektu.

Z drugiej jednak strony jest to duża wada serwerów VPS, ponieważ musi być on konfigurowany za każdym razem nawet do obsłużenia najprostszej czynności jak hosting www, serwer e-mail czy firewall dla spamu. Takie funkcjonalności jak opisane przed chwilą stanowią standard hostingów współdzielonych i dostępne są od momentu zakupu usługi.

Zastanów się jednak nad zmianą serwera współdzielonego na VPS, jeżeli odczuwasz problemy typu:

  • Otrzymujesz notyfikacje o przekroczeniu któregoś z parametrów
  • Twoja strona internetowa zwraca błędy z rodziny 500 (500, 502, 503, 504, 507, 509 itp.)
  • Odczuwasz spowolnienia w uruchamianiu się witryny lub ładowaniu jej poszczególnych elementów
  • Masz wymagania, których nie da się zaspokoić usługą hostingu współdzielonego (konieczność instalacji aplikacji lub usługi nie wspieranej przez operatora hostingu współdzielonego)

Czym jest hosting dedykowany?

Serwer dedykowany jest osobnym komputerem, który przeznaczony jest tylko dla Ciebie. Służy dokładnie do tego samego co hosting współdzielony i VPS, ale nie posiada żadnych limitów, ponieważ nie jest on współdzielony z nikim.

Posiadasz dostęp do całego procesora, pamięci RAM i dysków twardych. Nie ma również ograniczeń pod kątem sposobu jego użytkowania i aplikacji, które można na nim uruchomić. Wymaga on jednak stałej opieki przez administratora.

Hosting dedykowany to najbardziej zaawansowana forma hostingu stron WWW, którego zaletą jest całkowita indywidualność i brak limitów. Jednocześnie jego największą wadą jest obowiązek zatrudnienia administratora, który będzie sprawował pieczę nad serwerem.

Serwery dedykowane przeznaczone są do obsługi dużych stron internetowych, w momencie, gdy oferta serwerów VPS okaże się już niewystarczająca. Nim jednak zdecydujesz się na migrację na serwer dedykowany z VPS, zastanów się czy nie taniej będzie zoptymalizować stronę, aby wykorzystywała mniej zasobów niż kupować serwer o lepszych zasobach.


Czym jest cloud hosting?

Cloud hosting, czyli hosting w chmurze jest usługą utrzymywania plików i wykonywania obliczeń, gdzie opłata uzależniona jest od łącznego rozmiaru danych wysyłanych na serwer oraz od ilości wykonywanych obliczeń.

PUsługę tą wybierają jedynie duże firmy do poważnych projektów informatycznych, gdzie cena jest drugorzędna kosztem wysokiej wydajności i niezawodności. Do obsługi tego typu hostingu zaangażowane są najczęściej całe zespoły projektowe posiadające rozbudowane zaplecze IT.

Ikona Skopiowano link do schowka
Klienci cal.pl AGORA
Klienci cal.pl CONSDATA
Klienci cal.pl Lazienka Plus
Klienci cal.pl Uniwersytet Szczecinski
Klienci cal.pl ZUT
Klienci cal.pl Koleje Wielkopolskie
Klienci cal.pl Koral Lody
Tło dla domen
...więcej niż hosting_