Graph image

Instalacja Redis i rozszerzenia php_redis

  1. W pierwszym kroku należy włączyć Redis na serwerze. Wykonasz to zgodnie z tym poradnikiem:

2. Rozszerzenie php_redis włączysz przechodząc do zakładki “Dodatkowe funkcje”, a następnie “Select PHP Version”. Należy odszukać funkcję Redis i ją włączyć.

Instalacja i konfiguracja wtyczki „Redis Object Cache” w WordPressie

  1. Zaloguj się do WordPressa jako administrator. Jest to adres nazwaTwojejStrony/wp-admin.
  2. W menu po lewej stronie kliknij „Wtyczki„, a następnie „Dodaj wtyczkę„.
  3. Wyszukaj „Redis Object Cache” korzystając z wyszukiwarki wtyczek. Zainstaluj i włącz tę wtyczkę.

Gdy przejdziemy do zakładki „Ustawienia” > „Redis” lub „Wtyczki” > „Zainstalowane wtyczki” i przy wtyczce Redis Object Cache klikniemy „Settings” otworzy się panel Redis. Niestety jeszcze nie działa, gdyż nie jest odpowiednio podłączony. Skonfigurujemy go w dalszej części tego poradnika.

Konfiguracja parametrów połączenia

  1. W panel.cal.pl Przejdź do zakładki „Informacje o systemie i Pliki” > „Menedżer Plików”.

  1. Należy teraz odszukać plik wp-config.php. Poruszaj się odpowiednio po katalogach. Lokalizacja pliku jest następująca domains/nazwaTwojejDomeny/public_html/wp-config.php.

  1. Otwórz plik wp-config.php.
  2. Wprowadź ten fragment kodu na końcu pliku PRZED ostatnią linią zawierającą wp-settings.php

define( 'WP_REDIS_SCHEME', 'unix' );
define( 'WP_REDIS_PATH', '/home/serwer/.redis/redis.sock' );

WP_REDIS_PATH – jest to ścieżka Twojej instancji Redis – jest podana w “Funkcje zaawansowane” > “Redis”. Pamiętaj podmienić /home/serwer/.redis/redis.sock na swoją ścieżkę.

Zapisz zmiany.

Oto przykład:

Sprawdzenie połączenia WordPressa z Redis

Sprawdź, czy poprawnie przebiegły wszystkie kroki.

  1. Zaloguj się do WordPressa jako administrator.
  2. Przejdź do „Ustawienia” > „Redis„.
  3. Kliknij „Enable Object Cache„.

Teraz zobaczymy, że konfiguracja przebiegła pomyślnie i Redis jest połączony z WordPress.

W każdej chwili możemy dezaktywować Redis Object Cache klikając przycisk „Disable Object Cache„.

Do czego służy przycisk „Flush Cache”

Funkcja „Flush Cache” w wtyczce „Redis Object Cache” w WordPressie służy do całkowitego opróżnienia wszystkich danych przechowywanych w pamięci podręcznej Redis. Wykorzystanie tej funkcji może pomóc w utrzymaniu poprawnego działania strony i zapewnieniu, że użytkownicy zawsze widzą najbardziej aktualne informacje.

Oto co zostanie wykonane po użyciu przycisku „Flush Cache„:

  • Usunięcie wszystkich kluczy: Funkcja ta usuwa wszystkie klucze przechowywane w Redis, które są używane do przechowywania danych podręcznych WordPressa. Oznacza to, że wszystkie zbuforowane dane, takie jak zapytania do bazy danych, wyniki zapytań API, fragmenty stron i inne tymczasowe dane, zostaną usunięte.
  • Wymuszenie ponownego wygenerowania danych: Po opróżnieniu pamięci podręcznej, WordPress będzie musiał ponownie wygenerować i przechować dane podręczne przy następnym odwołaniu do tych danych. Może to chwilowo zwiększyć obciążenie serwera, ponieważ wszystkie dane będą musiały być ponownie pobrane i przetworzone.
  • Poprawa spójności danych: Czasami dane w pamięci podręcznej mogą stać się nieaktualne lub niespójne z powodu zmian w treści lub ustawieniach WordPressa. „Flush Cache” pozwala na usunięcie starych danych i wymuszenie załadowania aktualnych, co pomaga utrzymać spójność i aktualność serwisu.

Kiedy używać „Flush Cache”?

  • Po dużych zmianach na stronie: Po aktualizacjach, zmianach treści lub instalacji nowych wtyczek i motywów, które mogą wpływać na dane podręczne.
  • W przypadku problemów z wyświetlaniem treści: Gdy zauważysz, że strona nie wyświetla się poprawnie lub zawiera nieaktualne informacje.
  • W celu debugowania: Podczas debugowania problemów z wydajnością lub działaniem strony, aby upewnić się, że widzisz najnowsze dane.