Facebook Pixel
Domeny 2023-04-21 3 minuty czytania

Artemis - narzędzie CERT Polska do walki z incydentami bezpieczeństwa IT

Zdjęcie do artykułu

Platforma Artemis została stworzona przez zespół CERT Polska jako odpowiedź na rosnące zagrożenia związane z bezpieczeństwem IT. Artemis to narzędzie, które umożliwia analizę i automatyczne wykrywanie ataków oraz nadużyć związanych z bezpieczeństwem IT. Platforma Artemis pozwala na zbieranie, agregowanie, analizę i wizualizację informacji dotyczących incydentów bezpieczeństwa IT oraz pozwala na ich efektywną koordynację i zarządzanie.


Do czego służy Artemis?

Artemis został stworzony z myślą o zespołach reagowania na incydenty (CSIRT) oraz specjalistach z dziedziny bezpieczeństwa IT. Narzędzie to pozwala na monitorowanie sieci oraz wykrywanie incydentów bezpieczeństwa IT, takich jak ataki hackerskie, nadużycia związane z wykorzystywaniem nielegalnych programów (np. botów), czy próby wykorzystania podatności w oprogramowaniu.


Narzędzie oferuje wiele funkcjonalności, które umożliwiają skuteczną pracę w zakresie bezpieczeństwa IT. Platforma ta pozwala na zbieranie i przetwarzanie logów z różnych źródeł, takich jak systemy operacyjne, firewalle, serwery pocztowe czy serwery WWW. Artemis wykorzystuje mechanizmy SIEM (System Information and Event Management) do analizy tych logów i wykrywania podejrzanych zdarzeń.


Duży krok w stronę bezpieczeństwa

Artemis jest w stanie skanować i analizować ruch sieciowy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu może wykrywać niebezpieczne zachowania w sieci oraz nieznane zagrożenia. W szczególności Artemis dba o to, aby zablokować niebezpieczne adresy internetowe, które mogą stanowić źródło złośliwego oprogramowania, a także chroni przed atakami typu phishing oraz próbami wykorzystania luk w systemach.

Artemis działa od 2 stycznia 2023 roku. CERT Polska poinformowało, że zostało już przeskanowanych około 2000 domen gmin i powiatów wraz z subdomenami. Za pomocą tego narzędzia udało się wykryć:

  • kilkaset stron bazowały na nieaktualizowanym oprogramowaniu,
  • niewłaściwe zabezpieczone foldery zawierające kod źródłowy systemu oraz hasła dostępowe, do których łatwy dostęp mogli mieć niepowołani użytkownicy,
  • publiczny dostęp do plików konfiguracyjnych z hasłami, pliki z kopią zapasową serwisu, foldery z danymi systemu poczty (adresami e-mail, treściami wiadomości czy załącznikami).

Organizacje posiadające takie strony WWW są narażone na duże niebezpieczeństwo i zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń cybernetycznych, takich jak ataki hakerów czy wirusy komputerowe.


Jakie strony są badane przez Artemis?

W oparciu o ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, CERT Polska skanuje strony internetowe różnych instytucji i organizacji, takich jak szkoły, szpitale, instytuty badawcze, uczelnie oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich spółki.

Wybór tych podmiotów nie jest przypadkowy i opiera się na ogólnodostępnych bazach grupujących jednostki danego typu. Artemis korzysta z jednego adresu IP do prowadzenia skanowań, a system jest tak skonfigurowany, by administrator mógł sprawdzić, że podejrzane połączenie pochodzi od CERT Polska. Wszystkie powiadomienia o zgłoszonych podatnościach są wysyłane z adresu cert@cert.pl, aby uniknąć wątpliwości co do pochodzenia danej aktywności i zapewnić bezpieczeństwo podmiotom objętym skanowaniem.

Ikona Skopiowano link do schowka
Klienci cal.pl AGORA
Klienci cal.pl CONSDATA
Klienci cal.pl Lazienka Plus
Klienci cal.pl Plandex
Klienci cal.pl Uniwersytet Szczecinski
Klienci cal.pl ZUT
Klienci cal.pl Koleje Wielkopolskie
Klienci cal.pl Koral Lody
Tło dla domen
...więcej niż hosting_